W poniedziałek 9 maja obchodziliśmy Dzień Patrona.

Jak co roku w okolicy 7 maja (data urodzin patrona) podejmujemy działania by zyskać lub poszerzyć swoją wiedzę o Wł. St. Reymoncie, uczcić jego pamięć i wyrazić wdzięczność za to, co pisarz ten ofiarował naszej gminie oraz miejscowości.

Z wielką radością po dwóch latach stacjonarnego świętowania wyruszyliśmy śladem patrona po naszej wsi poznając jej historię, a także turystyczne atrakcje.

Klasy Ia, Ib i II podążyły szlakiem Reymonta kolejarza do Domku Reymonta. Odwiedziły też Muzeum Drogi Żelaznej Warszawsko- Wiedeńskiej, a następnie udały się na zwiedzanie Galerii Staroci Zbigniewa Stania, gdzie mogły zobaczyć pamiątki po filmowych „Chłopach”, a przede wszystkim, podziwiać największy w Polsce zbiór wydań nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla powieści (ponad 200 wydań!). Uwieńczeniem rajdu było ognisko i piknik w sadzie, na który po zwiedzeniu galerii dotarły również kl. IIIa i IIIb.

Klasy starsze natomiast, czyli IVa, IVb, V, VI, VIIa, VIIb i VIII, podzielone na 4 grupy, wyruszyły na rajdy śladami patrona rozpoczynając swoją wędrówkę od najstarszego pomnika pisarza w Lipcach Reymontowskich, czyli pomnika w szkole, a kończąc przy najmłodszym Reymoncie, czyli przy Muzeum Regionalnym w Lipcach Reymontowskich.

Po zapoznaniu się z historią pomnika uczniowie wyruszyli „Drogą Sławy” do Domku Reymonta. Zwiedzili też Muzeum Drogi Żelaznej Warszawsko- Wiedeńskiej, odwiedzili symboliczną mogiłę Boryny na miejscowym cmentarzu, pomnik patrona w lipieckim parku, rzeźby w Centrum Reymontowskim, zwiedzili Muzeum Regionalne i podsumowali swoją wiedzę przy najmłodszym pomniku, czyli przy muzeum.
Podsumowaniem Dnia Patrona dla klas starszych był coroczny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbył się we wspaniałej scenerii lipieckiej Zagrody Ludowej. Na zakończenie wszyscy chętni mogli sprawdzić swoją pamięć i uwagę odpowiadając na 10 pytań związanych z odwiedzanymi miejscami i ich historią. To zadanie okazało się najtrudniejsze, zatem przed nami praca, której efekty sprawdzimy znów za rok.

Znajomość własnej historii, miłość i duma ze swojej Małej Ojczyzny, to najpiękniejsza forma patriotyzmu, którą możemy pielęgnować w szkole.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za prawdziwie patriotyczną postawę, włożony wysiłek i gratulujemy występu.

Wspaniałe prezentacje podlegały jednak punktacji, dlatego pierwsze trzy miejsca przyznano:

W kategorii POEZJA :
I miejsce Nikola Stefaniak z kl. IVb
II miejsce Jagoda Dąbrowska z kl. IVb
III miejsce Aleksandra Szkup z kl. IVb

W kategorii PIEŚŃ :
I miejsce Kinga Dąbrowska z kl. VIII
II miejsce Nikola Stefaniak z kl. IVb
III miejsce Aleksandra Baleja z kl. IVb

Dzień Patrona w klasach starszych również zakończył się piknikiem w urokliwym sadzie pamiętającym Reymonta, a raczej Stanisława Rejmenta, pracownika kolei warszawsko- wiedeńskiej.

Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Murgrabi oraz Zbigniewowi Staniowi za tak piękne otwarcie drzwi historii dla uczniów naszej szkoły, za wspólną drogę śladami Reymonta i odkrywanie urody oraz wartości naszej Małej Lipieckiej Ojczyzny.

Organizator DNIA PATRONA
Danuta Łaska

Udostępnij na Facebook'u