Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też uczniowie z klas 4 na lekcjach przyrody, zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków zimą. 

W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety … nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom, niechcący im szkodzimy. 

Zanim rozpoczniemy dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się: 

✅ jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki

Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki.

✅ poznać zasady dokarmiania ptaków.

Najważniejsze zasady:

  • Podawaj ptakom pokarm zbliżony do ich naturalnego pożywienia.
  • Nie karmmy ptaków ludzkim doprawionym potrawami.
  • Pamiętajmy o wodzie dla ptaków.
  • Dokarmiaj ptaki w odpowiednim czasie, najlepiej śnieżnej i mroźnej zimy.
  • Bądź konsekwentny w swoich działaniach.

Prawidłowo prowadzone dokarmianie jest jedną z form aktywnej ochrony przyrody. Podobną funkcję może spełniać pozostawianie do dyspozycji ptaków i dziko żyjących zwierząt niektórych roślin (chwastów), traw z nasionami, owoców na drzewach i krzewach. Dokarmianie ptaków i zwierząt jest działaniem humanitarnym i pobudza zainteresowanie zoologią, w tym ornitologią oraz wyzwala przeżycia estetyczne związane z obserwacją ptaków, a organizowane w placówkach oświatowych, kształtuje zachowania proekologiczne. 

PAMIETAJMY ‼

Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowo obserwowanie ptaków przynosi wielką radość zarówno tym najmłodszym jak i starszym.

Udostępnij na Facebook'u