W poprzednim roku nasza szkoła przystąpiła do programu Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. Projekty fundacji mają na celu wzmocnienie pozycji dziewcząt i kobiet w obliczu dyskryminacji i stygmatyzacji, jakich doświadczają w różnych sferach życia zawodowego i społecznego, w szczególności kładzie nacisk na walkę z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym.
Dzięki udziałowi w projekcie nasze uczennice miały dostęp do bezpłatnych podpasek, które nadal będziemy dystrybuować w bieżącym roku szkolnym (aż do wyczerpania zapasów).

Udział w projekcie to także zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez przeszkolonego pracownika naszej szkoły. W ubiegłym roku szkolnym w lekcjach uczestniczyły klasy 5-8.

Podczas zajęć uczennice i uczniowie uczyli się co dokładnie dzieje się podczas cyklu menstruacyjnego, co powinno ich zaniepokoić, jak również z czego wynikają doświadczane dyskomfort fizyczny i psychiczny. Cennym zagadnieniem było wypracowanie jak warto zareagować, gdy zauważymy plamę krwi, i co najważniejsze jak wspierać młode osoby podczas miesiączki.

Udział chłopców w tego typu działaniach jest szczególnie ważny ze względu na fakt, że do niedawna menstruacja była tematem tabu, jak również funkcjonowało przekonanie, że menstruacja dotyczy tylko kobiet. Pamiętajmy jednak, że chłopcy i mężczyźni mają mamy, siostry, koleżanki, przyjaciółki a w końcu partnerki i żony.

Wspaniale było obserwować z jakim zaangażowaniem młodzi uczestnicy dyskutowali i wymieniali się pomysłami, pomimo początkowego zmieszania i nieśmiałości. Szybko stało się jasne, że jest to dla nich bardzo ważny temat. Dla większości z nich informacja o dostępnych środkach higieny menstruacyjnej była całkowitą nowością.

Widząc ogromną potrzebę wśród naszych uczniów podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu działań edukacyjnych w tym zakresie pomimo zakończenia udziału w projekcie, tym samym pragniemy zachęcić wszystkich czytających post do otwartej rozmowy z Waszymi dziećmi i młodzieżą na ten temat.

Udostępnij na Facebook'u