8 października uczniowie klas 1-3 poznali bliżej historię i kulturę swojej miejscowości oraz fakty z życia patrona szkoły Władysława Stanisława Reymonta. W tym celu udali się na krótką wycieczkę do pobliskiego Muzeum Regionalnego im. Wł. St. Reymonta i przyległej do niego Zagrody Ludowej. Wysłuchali tam ciekawej opowieści o dziejach Lipiec i związku noblisty z miejscowością. Obejrzeli wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, dawne stroje ludowe, narzędzia rolnicze i pamiątki związane z Reymontem. Uczniowie podziwiali rzeźby przedstawiające postacie z powieści ,,Chłopi”: gliniane- Ewy Soski i drewniane- Elżbiety Świderek i Adama Głuszka oraz zwiedzili manufakturę włókienniczą rodziny Winklów.
Dodatkową atrakcją dla dzieci była wizyta w Muzeum Czynu Zbrojnego, gdzie mogły podziwiać prywatne zbiory militariów pana Jerzego Murgrabiego i poznać niektóre fakty historyczne dotyczące walk o niepodległość na terenie gminy Lipce Reymontowskie.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki składam podziękowanie panu Jerzemu Murgrabiemu za zaproszenie nas i nieodpłatną możliwość zwiedzenia Muzeum Czynu Zbrojnego.

J. Juraś

Udostępnij na Facebook'u